Zasady recenzowania artykułów publikowanych w Międzynarodowym Przeglądzie Teologicznym „Communio”
Poniższa procedura została opracowana na podstawie wytycznych Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego, zawartych w dokumencie pn. „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011.
- Redakcja „Communio” kieruje się w procesie recenzowania artykułów kierowanych do publikacji zasadami: profesjonalizmu, anonimowości, obiektywizmu, bezstronności, zachowania należytej staranności i unikania konfliktu interesów.
- Artykuły przysłane do publikacji w „Communio” są kierowane do Redaktora Naczelnego, który dokonuje oceny zgodności nadesłanych materiałów z zatwierdzonym przez Radę Naukową rocznym ramowym programem tematycznym „Communio”.
- Redaktor Naczelny, zgodnie z zasadą profesjonalizmu, kieruje nadesłane artykuły do recenzji przez dwóch niezależnych recenzentów, specjalizujących się w danej tematyce.
- Podczas procesu recenzowania zachowywana jest poufność oraz zasada anonimowości (nie ujawnia się autorom artykułów nazwisk recenzentów).
- W celu zachowania obiektywizmu, bezstronności oraz w celu eliminacji konfliktu interesów artykuły są przesyłane do recenzji osobom spoza jednostki, w której jest zatrudniony autor artykułu.
- W celu zachowania zasady należytej staranności w przypadku stwierdzenia znaczącej różnicy w ocenie Redaktor Naczelny kieruje artykuł do trzeciej recenzji.
- Redaktor Naczelny we współpracy z Redaktorem Tematycznym decyduje o przyjęciu do publikacji lub odrzuceniu artykułów.
- Autor jest informowany o wyniku dokonanej recenzji i decyzji redakcji o przyjęciu lub odrzuceniu artykułu.
- Recenzje w formie pisemnej są przechowywane w aktach Redakcji przez okres ……..
- W czwartym numerze kwartalnika jest publikowane zestawienie nazwisk recenzentów dokonujących oceny artykułów w danym roku.